Trabzonspor bunu beklemiyordu! Bakanlık İstedi Yönetim Şoka Girdi

Trabzonspor, Spor Genel Müdürlüğü ile karşı karşıya geldi. Trabzonspor Kulübü’nün stat isim sponsorluğu nedeniyle Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü’nün yüzde 25 pay talebinde bulunduğu iddia edildi.Trabzonspor’un kullandığı stadın mülkiyeti Spor Genel Müdürlüğü’ne ait. Yönetmeliklere göre müdürlük kendisine ait tesislere bir sponsor adı verildiğinde toplam tutarın yüzde 25’ini alma hakkına sahip.

Spor Genel Müdürlüğü Tesislere Ad Verme Yönetmeliği’nin 8. maddesinin (c) fıkrası şöyle diyor: “Elde edilen reklam ve/veya sponsorluk gelirinin %’inin Genel Müdürlüğün bütçesine gelir kaydedilmesi şartıyla, isim değişikliğine muvafakat verilebilir.”Yine yönetmeliğe göre bu yüzde 25’lik payın 3/5’i Genel Müdürlük, 2/5’i ise tesisin bulunduğu gençlik ve spor il müdürlüğünce amatör spor dallarının gelişmesi için harcanıyor.

Trabzonspor, 8 Ağustos 2023’te Papara Elektronik Para A.Ş. ile stadyum isim sponsorluğu, reklam ve diğer iletişim haklarını kapsayan anlaşma yaptığını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

Ajansspor’da yer alan habere göre; Trabzonspor, 5 yıllık olan sözleşmeyle kulübün yıllık 236 milyon TL + KDV olmak üzere toplamda KDV dahil 1.416.000.000 lira alacağı açıklandı. Yıllık bedelin her sezon öncesi Haziran ayında açıklanacak olan yıllık tüfe değişim oranında arttırılacağı da vurgulandı. Buna göre Spor Genel Müdürlüğü, bu anlaşmadan yüzde 25’lik payına karşılık gelen 354 milyon lirayı Trabzonspor’dan talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x