Erkek şiddetine maruz kalmıştı: Genç şarkıcı her şeyi anlattı

2015 yılında katıldığı bir ses yarışmasıyla şöhrete kavuştuktan kısa bir süre sonra eski erkek arkadaşı tarafından başından vurularak yaralanan ve Türkiye’yi yasa boğan Mutlu Kaya, İngiltere’de yaşadıklarını bir belgesel ile anlattı.

Channel 4 tarafından hazırlanan ve “My Name is Happy” (Benim Adım Mutlu) ismiyle yayınlanan belgeselde Kaya, yaşadıklarını ve bu saldırıdan sonra erkeklerin kadınlara uyguladığı şiddetle mücadele için ne yaptığını söyledi.

Performansıyla Sibel Can’a benzetilen 28 yaşındaki Kaya, kendisine yönelik silahlı saldırı sonrasında ağır yaralandığını söylerken, “Ben insanların benim halen gülebildiğimi görmelerini istiyorum. Online videolar aracılığıyla yeniden konuşmayı öğrendim. Saatlerce fizik tedavi ile kendimi zorladım. Halen yardımcı olunmadan yürüyemiyorum” dedi.

TikTok’ta 2 milyondan fazla takipçisi olduğunu belirten Kaya, “Neredeyse 8 yıl geçti fakat ben sanki 80 yıl geçmiş gibi hissediyorum. Burada acı içinde oturuyorum. Ebeveynlerimin de acı çektiğini görüyorum. Sosyal medyada benden güç alan çok fazla insan var. O yüzden mücadeleye devam ediyorum” ifadesini kullandı.

Kaya’nın ablası Dilek’in de görüştüğü bir erkek tarafından 3 yıl önce öldürüldüğünü hatırlatan İngiliz Sunday Times gazetesine konuşan bir diğer ablası Songül, “O en neşelimiz ve mutlumuzdu. Onu her gün özlüyoruz” dedi. İngiliz medyasına konuşan Songül, “Her gün sosyal medyadan şiddete uğrayan ve yardım isteyen kadınlardan mesajlar geliyor” yorumunu yaptı.

Kaya yaşadıklarını, “Yıllarca beni takip eden adamı aileme anlatmadım. 16 yaşında okula giderken okula geldi ve benimle evlenmek istediğini söyledi. Beni tehdit etti, kaçırdı. Savcıya gittim, polise gittim. Onu gözaltına aldılar fakat daha sonra serbest bıraktılar. Ailemden çekindiğim için onlar haricinde herkese anlattım” sözleriyle anlattı.

“ÜNLÜLERİN VERDİĞİ SÖZLER TUTULMADI”

Silahlı saldırı sonrasında birçok ünlünün kendisine yardım sözü verdiğini fakat kimsenin yardımda bulunmadığının altını çizen Kaya, bazı fizik tedavi masraflarının karşılandığını fakat bunun yeterli olmadığını dile getirdi.

Sözcü’nün aktardığına göre, Kaya, kendisine saldıran adamın serbest kaldığını ve cezaevinde tanıştığı bir kadınla evlendiğini söyledi. Hayalinin tekrar yürümek, koşmak ve kendi kendine yemek yiyebilmek ve hatta konserlerde şarkı söylemek olduğunu söyleyen Kaya, “Bana bunu bir katil yaptı. Ona bir adam diyemiyorum, çünkü değil. Fakat eğer ben ölürsem mücadele ederek ölmek istiyorum” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x