Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Şimşek ABD’de yatırımcılarla bir araya gelecek. Erdoğan, BM Genel Kurulu’nda bir konuşma yapacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da genel görüşmelere katılmak üzere New York’a gidecek.

Cumhurbaşkanı’nın ABD ziyaretine ilişkin İletişim Başkanlığı’ndan bir açıklama yapıldı.

Ziyaretin 16-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştirileceği belirtilen açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Güvenin Yeniden Tesisi ve Küresel Dayanışmanın Yeniden Canlandırılması: 2030 Gündemi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Yönelik Eyleme, Herkes için Barış, Refah, Gelişim ve Sürdürülebilirlik Doğrultusunda Hız Verilmesi’ temasıyla gerçekleştirilecek Genel Kurul genel görüşmelerinin ilk günü olan 19 Eylül’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap edeceklerdir.” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaret süresince başta mevkidaşları olmak üzere çok sayıda üst düzeyli temas ve görüşmede bulunacağı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaretleri vesilesiyle, ABD’de mukim vatandaş ve soydaş toplumu temsilcilerinin yanı sıra iş dünyası temsilcileri, düşünce kuruluşlarının yetkilileri ve Amerikan toplumunun farklı kesimlerinden müteşekkil kanaat önderlerinin katılacakları etkinlikleri teşrif edeceklerdir.”

ABD’Lİ İŞ ADAMLARIYLA BULUŞACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yanı sıra çok sayıda devlet, hükûmet ve kurum lideriyle görüşme gerçekleştirecek. Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesinin (TASC) 6’ncı Gala Yemeğine onur konuğu olarak katılacak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına özel tebrik mesajı paylaşacak. Ziyaretleri kapsamında iş adamı Elon Musk ile de görüşecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca ABD’li iş insanlarıyla yuvarlak masa toplantısında bir araya gelecek. 20 Eylül’de gerçekleştirilecek buluşmada ekonomi bakanları ve üst düzey ekonomi yönetimi toplantıda hazır bulunacak. Toplantıyı Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ yönetecek. Toplantıda Amazon, Goldman Sachs, Boeing, META, Coca Cola, Ford Motor Company, Microsoft ve Nasdaq gibi 27 önemli şirketin CEO’su ve temsilcisi olacak.

BAKAN ŞİMŞEK ABD’Lİ YATIRIMCILARLA BİR ARAYA GELECEK

ABD’li şirketler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türkiye ile ilgili yatırım ve projelerini anlatacak Erdoğan’ın iş dünyasıyla yapacağı toplantı öncesi Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ABD’li yatırımcılarla bir araya gelerek Orta Vadeli Program’ı (OVP) anlatacak. ABD’li yatırımcıların yeni ekonomi politikalarına ilişkin sorularını cevaplayacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x