New York’taki Türkevi önünde Kur’an-ı Kerim’e saldırı! ABD’den tepki

New York’taki Türkevi’ne aynı zamanda başkonsolosluk da olan binanın ana girişinin önüne gelen bir kişi, elinde tuttuğu kitabı yere atarak tekmelemeye başladı.

Türkevi güvenlik görevlileri, hızla bina dışına çıkarak kimliği belirsiz kişiye müdahale etti, Türkevi binası önünden uzaklaştırdı.

Söz konusu kitabın Kur’an-ı Kerim’in İngilizce baskısı olduğu anlaşıldı.

Olay hakkında New York Polis Departmanı (NYPD) ve Diplomatik Güvenlik Birimi (DSS) yetkililerine ulaşılarak bilgi verildiği kaydedildi.

Sosyal medyaya yansıyan cep telefonu ile çekilmiş bir görüntüde, kimliği belirsiz kişinin Türkevi önünde elindeki kitabı yere attığı, daha sonra tekmeleyerek dikkat çekmeye çalıştığı anlaşılıyor.

ABD’DEN TEPKİ

ABD Dışişleri Bakanlığı  Türkevi önünde kutsal kitaba yönelik saldırıya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. ABD’nin ifade özgürlüğünü demokrasinin unsuru olarak gördüğü belirtilen açıklamada, kutsal metinlere saygısızlık “iğrenç” olarak nitelendi.

Olaya ilişkin detayların takip edilmediği ve konuya ilişkin yorum yapılmayacağına yer verilen açıklamada, ABD’nin nefret eylemlerini kınadığı ve söz konusu eylemlerin bireylere zarar verebileceği aktarıldı.

ABD’nin daha önce Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılara ilişkin dile getirdiği endişeleri yinelenen açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın mayıstaki, “İslamofobiye karşı koymak, benim yönetimim açısından öncelik. Müslüman karşıtı nefrete karşı durmak, herkes için özgürlük ve adalet üzerine kurulan bir ülke olarak esastır” sözlerine atıfta bulunuldu.

Açıklamada, ayrıca dini azınlık grupları için daha kapsayıcı bir ortam oluşturulmasına yönelik çaba sarf edilmesi gerektiği belirtilerek, Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar konusuna ilişkin barışçıl ve açık diyalog çağrısı yapıldı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x